PORADY

Salmonella - objawy, leczenie, porady jak uniknąć zakażenia 
Centrummedyczne.info 7 lata temu
Salmonella - objawy, leczenie, porady jak uniknąć zakażenia 

Salmonella - objawy, leczenie, porady jak uniknąć zakażenia 

 

Któż z nas nie słyszał tej złowieszczej nazwy bakterii, która w swym wydźwięku brzmi niczym imię okrutnej królowej z baśni. I skojarzenie to jest całkiem zasadne, gdyż Salmonella jest bakterią niebezpieczną i przebiegłą. Czym jest Salmonella i jak ją rozpoznać? Jak leczyć i przede wszystkim jak uniknąć zakażenia Salmonellą? Dowiecie się tego w ciągu 3 minut. Zapraszamy do lektury.

Czym jest Salmonella?

Pałeczki tej bakterii są względnie beztlenowcami, występującymi pod ponad 2300 szczepami. Większość z nich jest niegroźna dla człowieka, jednak chorobotwórcze odmiany występują na szeroką skalę i wciąż odnotowujemy masową ilość zakażeń. Dlaczego są tak niebezpieczne? Gdyż wywołują ostre dolegliwości żołądkowo-jelitowe, a czasem też dur brzuszny. W konsekwencji mogą spowodować infekcję narządów wewnętrznych, czy doprowadzić do chorób stawowych.

Ryzyko zakażenia tą bakterią

Do zatrucia dochodzi najczęściej po spożyciu żywności pochodzącej od zwierząt zarażonych tą bakterią. Ryzyko generują praktycznie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Nasze drogi mogą skrzyżować się z Salmonellą w mięsie, przetworach mlecznych i nade wszystko - w kurzych jajach.

Do infekcji dochodzi często po zjedzeniu produktów, które w swym składzie zawierają surowe jajka. Co znajduje się na tej liście? Tatar, majonez, lody, niektóre zupy, sosy z dodatkiem jaj, czy kogel-mogel. Należy też wystrzegać się niedogotowanego, pół surowego mięsa, zwłaszcza z kurczaka.

Salmonella - objawy

Salmonella działa szybko, atakuje z zaskoczenia. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet w ciągu 6 godzin po spożyciu zakażonego produktu. Nie jest to jednak pewnik. Notowane są przypadki, gdy bakteria ujawnia się nawet po tygodniu! Standardowo przyjmuje się, że Salmonella ujawnia się w ciągu 72 godzin od zjedzenia zainfekowanej żywności.

Objawy nie pojawiają się w sposób podręcznikowy. Ich siła zależy od organizmu danego człowieka. U niektórych symptomy atakują z siłą huraganu, inni przechodzą je stosunkowo łagodnie.

Kiedy należy reagować?

Pierwszym sygnałem alarmowym, który wysyła organizm jest ostra, wodnista biegunka, w towarzystwie mocnego bólu brzucha, a nierzadko również nudności i wymiotów.

W niektórych przypadkach obserwujemy też: ból głowy, dreszcze, wysoką gorączkę (ok. 39 stopni), senność, uczucie rozbicia i ogólne osłabienie.

Nie wolno bagatelizować tych objawów. Bardzo szybko mogą doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu. Bakteria ta jest niebezpieczna dla każdego z nas, ale w szczególności dla małych dzieci.

Jak leczyć Salmonellę?

Jeśli zauważymy połączenie wyżej wymienionych objawów to powinniśmy jak najszybciej udać się do szpitala, bądź skonsultować sprawę z lekarzem. Jeszcze w domu możemy podjąć kroki, które pomogą uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Warto niezwłocznie przyjąć dużo płynów. Najlepiej w postaci przegotowanej, letniej wody mineralnej. Dobrym przyjacielem organizmu w tej sytuacji będzie również węgiel leczniczy, który pomoże zwalczyć objawy biegunki.

W szpitalu lekarz zacznie od zbadania próbki kału. Jest to procedura po której będzie mógł stwierdzić czy objawy związane są z zakażeniem salmonellą. Ciężkie przypadki leczone są antybiotykami. Zazwyczaj jednak wystarczy ścisła dieta, sól fizjologiczna, elektrolity i morze płynów.

Jak chronić się przed złapaniem Salmonelli? Kilka ważnych porad

  • Jak ognia unikaj spożywania surowych jajek
  • Sparz wrzątkiem skorupki jaj przed ich dotknięciem
  • Nie jedz surowego mięsa niewiadomego pochodzenia
  • Upewnij się, że mięso drobiowe poddałeś odpowiedniej obróbce termicznej
  • Unikaj ponownego zamrażania raz już rozmrożonych produktów, zwłaszcza lodów!
  • Produkty mrożone zakupione w sklepie do kilkunastu minut po zakupie umieść w swojej zamrażarce. Jeśli droga ze sklepu do domu jest daleka to skorzystaj z torby termicznej.
  • Surowe produkty zwierzęce przechowuj w lodówce z dala od tych gotowych do spożycia. Najlepiej na osobnej półce.
  • Myj naczynia dokładnie, nie zapominając o czyszczeniu kuchennego otoczenia
  • Pamiętaj o higienie! Myj ręce przed i po przygotowaniu posiłków.
  • Zainwestuj w żel antybakteryjny w kuchni. Niech wejdzie Ci w nawyk używanie go po kontakcie z produktami zwierzęcymi

Profilaktyka kluczem do zdrowia

Gro osób myli Salmonellę ze zwykłą biegunką i leczy się w domowym zaciszu. Nie idźcie tą drogą. Nie wolno lekceważyć jej objawów i kurować się samodzielnie. Powikłania mogą mieć opłakane skutki.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka. Stosuj się do podanych zasad, a zmniejszysz ryzyko zarażenia w znacznym stopniu. Masz pytania? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.

 

 

 

 

popularne posty