PORADY

  • Home
  • Porady zdrowotne
  • Szok termiczny - co się dzieje z rozgrzanym ciałem przy kontakcie z wodą?
Szok termiczny - co się dzieje z rozgrzanym ciałem przy kontakcie z wodą?
Centrummedyczne.info 7 lata temu
Szok termiczny - co się dzieje z rozgrzanym ciałem przy kontakcie z wodą?

Szok termiczny - co się dzieje z rozgrzanym ciałem przy kontakcie z wodą?

 

Lato to okres w którym korzystamy z otwartych akwenów wodnych szczególnie chętnie. Lubimy zwłaszcza ochłodzić się w zimnym jeziorze, czy morzu, po kąpieli słonecznej. Największym błędem jest wówczas wskoczenie do wody bez zastanowienia. Może się to bowiem skończyć szokiem termicznym, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Czym jest szok termiczny i jak go uniknąć? Dowiecie się tego z poniższego tekstu. 

Czym jest szok termiczny? 

Szok termiczny to naturalna reakcja rozgrzanego organizmu na kontakt z zimnem. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy korzystamy z uroków słońca i wygrzewamy się na gorącej plaży. Temperatury przekraczają wtedy często ponad 30 stopni Celsjusza. Pod wpływem ciepła nasze naczynia krwionośne rozszerzają się i wypełniają dużą ilością krwi.

Często, aby schłodzić się szukamy różnych sposobów - najczęściej wybieramy jednak szybką kąpiel w zimnym zbiorniku wodnym. Natychmiastowy kontakt z zimną wodą skutkuje obkurczeniem naczyń krwionośnych i wypchnięciem dużej ilości wcześniej zgromadzonej w rozszerzonych naczyniach krwi do serca. Nasz mięsień sercowy pracuje jak pompa i nie jest on w stanie poradzić sobie z nagłym pompowaniem tak dużych ilości krwi, dlatego może dojść do zatrzymania jego pracy!

Nagły kontakt z wodą rodzi niebezpieczeństwo 

Woda przewodzi bardzo dobrze ciepło i ochładza organizm kilkakrotnie szybciej, niż powietrze. Gwałtowny spadek temperatury po umieszczeniu rozgrzanego ciała w zimnej wodzie skutkuje zaburzeniem homeostazy organizmu. Przyczynia się to do zaburzeń krążenia oraz oddychania. Mamy wtedy do czynienia z hiperwentylacją, czyli zbyt szybkimi, niekontrolowanymi, głębokimi oddechami. Skutkuje to nadmiernym usunięciem dwutlenku węgla z organizmu, który jak wiemy jest produktem przemiany materii.

CO2 w naszym organizmie spełnia też inne ważne funkcje. Obniżenie jego prężności we krwi tętniczej prowadzi do alkalozy oddechowej i powoduje wzrost pobudliwości neuronów, co może objawiać się drętwieniem twarzy, dłoni, czy też stóp, a nawet do drgawkami. Zostają zwężone również naczynia mózgowe (przy optymalnej prężności par dwutlenku węgla naczynia mózgowe są rozszerzane). Konsekwencją zwężenia naczyń mózgowych jest docieranie do mózgu zbyt małej ilości krwi, a co za tym idzie zbyt małej ilości tlenu. Objawia się to zaburzeniami widzenia, zawrotami głowy, a nawet utratą przytomności.

Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego:

  • krwawienie miesięczne
  • picie alkoholu
  • wyczerpanie organizmu

 

Jak uniknąć szoku termicznego? 

Aby uniknąć szoku termicznego przed wejściem do zimnej wody, należy chwilę pospacerować po brzegu, chłodząc kostki, tym samym przyzwyczajać ciało do kontaktu z zimnem. Warto również powoli zwilżać twarz, ramiona, kark oraz okolice serca. Dopiero po kilku minutach takich zabiegów należy przystąpić do kąpieli. Pamiętajmy też o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Podczas przebywania na słońcu należy unikać zimnych napojów i zadowolić się tymi o temperaturze otoczenia.

Jak pomóc osobie, która doznała szoku termicznego?

Taką osobę należy przenieść w ciepłe, suche, osłonięte od wiatru miejsce i zdjąć z niej przemoczone ubranie. Następnie można przystąpić do powolnego ogrzewania wyziębionego ciała np. przykrywając je kocem w celu stabilizacji temperatury organizmu.

 

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące treści artykułu to koniecznie do nas napiszcie. Nasi lekarze z przyjemnością odpowiedzą na wasze wątpliwości. Jesteście przed wakacjami lub w ich trakcie?  Pamiętajcie, aby korzystać z uroków plaż z rozwagą :) Udanego wypoczynku! 

 

 

 

 

popularne posty