PORADY

E-recepta - wszystko co musisz wiedzieć
Centrummedyczne.info 4 lata temu
E-recepta - wszystko co musisz wiedzieć

E-recepta - wszystko co musisz wiedzieć

Już nie musisz obawiać się, że zgubisz receptę, zniszczysz ją, bądź poplamisz. Od 8 stycznia lekarze będą wystawiali jedynie e-recepty. Jak to będzie działać? Co się zmieni? Najważniejsze informacje przeczytasz w naszym artykule. 

 

Koniec z tradycyjnymi receptami. Czas na e-recepty!

E-recepta to po prostu recepta, którą otrzymamy od lekarza. Lepiej tego ująć się nie da. W odróżnieniu od dotychczasowych praktyk - teraz podczas wizyty lekarskiej nie będziemy otrzymywać recept w formie papierowej, które często trudno było odczytać. Od 8 stycznia placówki medyczne w całej Polsce będą wystawiać recepty w formie elektronicznej. Pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego po prostu 4-cyfrowy kod. Z tym kodem należy udać się do dowolnej apteki na terenie kraju. Przy okienku oprócz kodu będzie trzeba podać jeszcze swój nr PESEL. To wystarczy, aby nabyć leki i rozpocząć kurację. 

 

Zalety e-recepty

Wyższości e-recepty nad tą tradycyjną już na pierwszy rzut oka wydaje się być sporo. Wśród zalet warto wymienić między innymi:

  • brak ryzyka zgubienia, zniszczenia recepty
  • możliwość zakupu leku w każdej aptece, bez konieczności zabierania ze sobą "papierka"
  • brak konieczności tworzenia odpisów recept przy częściowej jej realizacji 
  • recepta może być wystawiona bez wizyty w gabinecie (gdy skończą nam się leki wystarczy napisać/zadzwonić do naszego lekarza, bez konieczności odwiedzania go osobiście)
  • dostęp do historii naszego leczenia przy założeniu konta internetowego (szerzej o tym piszemy poniżej)

 

Wystawianie e-recept w praktyce

Procedura jest naprawdę prosta. Lekarz wypisze nam leczenie na swoim komputerze po czym poda nam 4-cyfrowy kod, który należy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Kod możemy również otrzymać poprzez wiadomość mailową, albo SMS jeżeli zarejestrujemy się na stronie https://pacjent.gov.pl/ (więcej informacji w następnym akapicie).

Jeśli nie posiadamy konta internetowego możemy poprosić lekarza o wydruk informacyjny. Jest to po prostu kartka przypominająca tradycyjną receptę, na której znajdziemy nasz specjalny kod oraz wypisane leki.

 

e-recepta

 

Internetowe Konto Pacjenta

Aby w pełni wykorzystać możliwości nowego systemu zachęcamy do założenia bezpłatnego konta pacjenta. Rejestracja dostępna jest pod tym linkiem ->

IKP nie służy wyłącznie do realizowania e-recept. Za pomocą aplikacji można sprawdzić historię swoich wizyt lekarskich. Możemy też udostępnić innej osobie swoje dane medyczne lub informacje o stanie zdrowia.

Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta będziemy mieli w jednym miejscu swoją dokumentację medyczną oraz informacje o wysokości refundacji kupionych leków i innych produktów medycznych oraz świadczeń wykorzystanych w ramach NFZ (na przykład przebytego zabiegu lub badania). Znajdziemy tam również zaleconą dawkę leków oraz zaplanowane świadczenia refundowanych przez NFZ, takich jak wizyta u lekarza specjalisty czy planowany termin rehabilitacji.

Z Internetowego Konta Pacjenta może korzystać każdy, kto posiada profil zaufany, bądź e-dowód. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

 

Podsumowanie 

Od 8 stycznia także w Centrum Medycznym Wolsztyn wizyta zakończy się wystawieniem e-recepty. W przypadku pytań i wątpliwości nasi lekarze oraz personel medyczny są do waszej dyspozycji. 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas ->

popularne posty