PORADY

  • Home
  • Porady zdrowotne
  • Nietrzymanie moczu u kobiet - zaniedbywana dolegliwość, którą łatwo pokonać
Nietrzymanie moczu u kobiet - zaniedbywana dolegliwość, którą łatwo pokonać
Centrummedyczne.info 5 lata temu
Nietrzymanie moczu u kobiet - zaniedbywana dolegliwość, którą łatwo pokonać

Nietrzymanie moczu u kobiet - zaniedbywana dolegliwość, którą łatwo pokonać

 

Nietrzymanie moczu dotyka kobiety po ciąży oraz co drugą po menopauzie. Jest to problem na tyle wstydliwy, że znaczna część ukrywa go nawet przed swoim lekarzem. Niepotrzebnie. Nietrzymanie moczu można sprawnie wyleczyć poprzez ćwiczenia terapeutyczne. Odpowiednio dobrany trening jest skuteczny i pozwala uniknąć zabiegu chirurgicznego.

 

Nietrzymanie - problem dotykający znaczną część populacji

Nietrzymanie moczu nie dotyka wyłącznie kobiet. Mężczyźni również cierpią z tego powodu, aczkolwiek dwa razy rzadziej aniżeli kobiety. Główną przyczyną tej różnicy jest ciąża oraz menopauza, które osłabiają mięsień łonowo-odbytniczy. Najczęściej, kobiety obserwują u siebie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Popuszczanie moczu pojawia się wówczas podczas ćwiczeń na siłowni, bądź biegania. W niektórych przypadkach może występować nawet podczas kichania, kaszlu, a nawet intensywnego chodu.  

 

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet po ciąży

Mięsień łonowo-odbytniczy znajduje się w bliskiej odległości od pochwy i podlega rozciągnięciu podczas porodu. Poród może więc być czynnikiem predysponującym do odnerwienia tego mięśnia, bowiem maksymalny limit wydłużenia nerwów unerwiających mięśnie dna miednicy to około 15%. Nie trzeba tłumaczyć, że odnerwienie mięśni powoduje ich dysfunkcje. W tym konkretnym przypadku skutkuje to właśnie niemożnością prawidłowego trzymania moczu.

50% kobiet po odbyciu ciąży cierpi na chroniczne bóle pleców. Aż 78% z tej grupy dodatkowo dotyka problem nietrzymania moczu. Korelacja ta jest nieprzypadkowa. Za główną przyczynę uznaje się nieadekwatną aktywację lub skurcz mięśni dna miednicy. U części kobiet wraz z nietrzymaniem moczu obserwujemy utrwalone nadmierne napięcie mięśni dna miednicy.

 

Medyczny trening terapeutyczny to skuteczna metoda walki z nietrzymaniem moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć poprzez ćwiczenia. Ponad połowa kobiet po odbyciu odpowiednio dobranej terapii manualnej unika zabiegu chirurgicznego. Ćwiczenia warto zastosować nawet jeśli nie uda się uniknąć operacji. Trening przed zabiegiem poprawia jego skuteczność, a po - redukuje przetrwałe objawy.

Efekt operacyjnego wyleczenia nietrzymania moczu bywa krótkotrwały, dlatego warto postawić na regularne ćwiczenia aby przeciwdziałać nawrotom dolegliwości.

 

Nie wstydź się problemu 

Czy wiesz, że ponad 50% kobiet nigdy nie konsultowała problemu nietrzymania moczu z lekarzem? Nie zwlekaj. Rozpraw się skutecznie z tym problemem. Umów się na diagnostykę i terapię manualną w celu dobrania indywidualnego zestawu ćwiczeń dla ciebie.

 

Kliknij, aby umówić się na wizytę ->

popularne posty