Rozejście kresy białej - czym jest, jak rozpoznać dolegliwość i jak ją wyleczyć?
Rozejście kresy białej - czym jest, jak rozpoznać dolegliwość i jak ją wyleczyć?
Rozejście kresy białej jest problemem występującym u człowieka dość często. Dotyka zazwyczaj kobiet po porodzie oraz osób ze znaczną nadwagą. Z artykułu dowiesz się czym jest rozejście kresy białej, jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia oraz jak sobie z nim radzić.
Co to jest kresa biała
Jest to splot włókien kolagenowych ciągnących się od mostka, aż po kość łonową. Najlepiej wyobrazić to sobie na podstawie wysportowanego brzucha, z widocznymi mięśniami. Elementy wypukłe, tzw. sześciopak to rzecz jasna mięśnie. Natomiast wszystko to, co znajduje się pomiędzy mięśniami to właśnie kresa biała.
Czym jest rozejście kresy białej?
Zjawisko to występuje gdy dwie części mięśnia prostego brzucha oddzielają się wzdłuż łącznotkankowej struktury, czyli kresy białej. Konsekwencją jest jej poszerzenie i rozwarstwienie.
Problem ten jest wbrew pozorom powszechny (występować może nawet u 66% społeczeństwa). Nie wolno go lekceważyć. Może mieć bowiem negatywne konsekwencje zdrowotne dla kobiet w trakcie ciąży i po porodzie. Rozejście nie ustępuje spontanicznie bezpośrednio po ciąży, a nieleczone może utrzymywać się przez wiele lat.
Konsekwencje rozejścia kresy białej
Mięśnie brzucha odgrywają kluczową rolę w kontroli i funkcjonowaniu tułowia. Rozejście się kresy białym może więc upośledzić działanie całego mechanizmu stabilizacji brzusznej. W konsekwencji doprowadzi to do zaburzenia postawy, ruchomości oraz stabilności naszego tułowia.
Schorzenie to może nawet doprowadzić do zaburzenia czynności oddechowych, czy ryzyka komplikacji podczas porodu.
Czynniki sprzyjające powstawaniu tego schorzenia
Jak wspomnieliśmy na wstępie, prawdopodobieństwo wystąpienia rozejścia kresy białej jest szczególnie wysokie u kobiet w ciąży i po porodzie oraz osób z dużą nadwagą. Warto w tym miejscu wymienić czynniki sprzyjające temu zjawisku. Szczególnie często obserwuje się rozejście kresy białej w przypadku ciąż mnogich lub takich, gdzie dziecko waży ponad 4kg. Nie bez znaczenia są też uwarunkowania genetyczne, kolejne ciąże w krótkim odstępie czasu oraz posiadanie bardzo silnych, za to mało elastycznych mięśni brzucha przed ciążą.
Jak leczyć rozejście kresy białej?
Problemu tego bagatelizować nie można. Skutki mogą być bowiem pejoratywne. Podstawowym leczeniem tego schorzenia jest fizjoterapia. Terapeuta manualny dobiera odpowiedni rodzaj treningu i ćwiczeń, pod konkretnego pacjenta. Może również zastosować taping. W krytycznych przypadkach może być konieczne leczenie operacyjne, jeśli problem jest długo pozostawiony bez nadzoru lekarza i fizjoterapeuty.
Podsumowanie
Nie bez znaczenia jest profilaktyka. Regularny trening wzmacniający mięśnie brzucha oraz ich rozciąganie mogą istotnie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozejścia kresy białej u pacjenta.
Masz pytania dotyczące artykułu? Chcesz się umówić na badania, bądź zapisać na terapię manualną, aby uwolnić się od bólu? Kliknij i skontaktuj się z nami ->