PORADY

7 dowodów na to, że kibicowanie jest zdrowe!
Centrummedyczne.info 6 lata temu
7 dowodów na to, że kibicowanie jest zdrowe!

7 dowodów na to, że kibicowanie jest zdrowe!

Czy kibicowanie jest zdrowe? Jeśli sami zastanawiacie się nad tym lub skłoniły Was do tego komentarze innych odnośnie Waszej pasji, którą jest kibicowanie, dobrze trafiliście. W tym wpisie znajdziecie 7 dowodów na to, że kibicowanie służy zdrowiu i naprawdę warto być kibicem!

Kibicowanie jest dobre dla zdrowia

Myśląc o kibicowaniu, pewnie większość z nas ma przed oczami kogoś, kto w jednej ręce trzyma piwo, w drugiej pilot od telewizora, a gdzieś na kanapie czy na brzuchu leży kilka opakowań z chipsami. Oczywiście, ten aspekt kibicowania nie ma zbyt wiele wspólnego ze zdrowiem, dlatego dzisiaj nie będziemy skupiać się na aspektach dietetycznych kibicowania, a na ewidentnych korzyściach dla zdrowia - m.in. psychicznego!

Najbardziej interesujące jest to, że nie ma znaczenia, czy są to Mistrzostwa Świata 2018 w piłce nożnej w Rosji, Mistrzostwa Europy w siatkówce czy też spotkania ligowe naszej ulubionej drużyny koszykarskiej lub nawet sporty indywidualne, jak tenis, golf czy rzut młotem. Wielu psychologów sportu uważa, że efekt może być ten sam niemal w każdej dyscyplinie sportowej, bo kibicowanie – po prostu - wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne, a co za tym idzie – poczucie zdrowia w ogóle.

Dlaczego bycie kibicem i pasjonowanie się sportem może być dobre dla zdrowia? Poniżej 7 powodów, dla których naprawdę warto mieć takie hobby!

1. Nasz mózg będzie lepiej pracował

Śledzenie wydarzeń sportowych sprawia, że utrzymujemy aktywność umysłową. Ma to szczególne znaczenie w przypadku starszych osób, które są na emeryturze i nie poddają swojego mózgu odpowiednim "treningom". Analizowanie formy swojej ulubionej drużyny, szans na zwycięstwo, podstaw taktycznych czy też komentowanie na bieżąco decyzji podejmowanych przez sportowców (np. złe podanie w kluczowej sytuacji) sprawia, że nasz mózg jest bardziej aktywny.

Co więcej, osoby mocno zaangażowane w kibicowanie na bieżąco analizują rozgrywki i rozwiązania taktyczne, co jest pewnego rodzaju treningiem i gimnastyką dla mózgu. Dodatkowo, "liczne badania potwierdzają, że aktywność umysłowa oddala groźbę demencji w starszym wieku i sprawia, iż ludzie deklarują, że są szczęśliwsi", czytamy w artykule na stronie rp.pl -> http://www.rp.pl/artykul/1175551-Warto-byc-kibicem.html

2. Zbudujemy relacje z innymi ludźmi - czasem nawet na całe życie!

Najbardziej popularne w naszym kraju są sporty drużynowe, dlatego często decydujemy się je śledzić również niejako "w drużynie" - z rodziną, przyjaciółmi, na stadionie, w barach czy na kanapie. To sprawia, że uczestniczymy w budowaniu społeczności i relacji międzyludzkich z innymi fanami. Jest to szczególnie ważne, bo poczucie przynależności do jakiejś grupy, z którą czujemy silne więzy, ma wpływ na nasze zdrowie. W jaki sposób? Szybciej dochodzimy do zdrowia, bo wiemy, że mamy wsparcie danej grupy.

Wiele osób zapisuje się również do oficjalnych grup dla fanów danej dyscypliny czy danej drużyny i razem z nimi uczestniczy w wydarzeniach sportowych. To oczywiste, że jeśli taka osoba zachoruje, podupadnie na zdrowiu lub będzie zmagała się z życiowymi problemami, otrzyma mnóstwo wsparcia takiej grupy. Co za tym idzie, będzie miała większą motywację do powrotu do zdrowia niż osoby, które nie są zżyte z innymi.

3. Zjednoczymy się

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że wspólny doping łączy ludzi. Poczucie wspólnego celu, chęć jego realizacji, wspólne kibicowanie - to wszystko oczywiście ma związek z poprzednim punktem, który dotyczył budowania relacji z ludźmi - ma on jednak nieco inne znaczenie.

Budowanie relacji to jedno, ale poczucie jedności, np. z osobami, których w ogóle nie znamy, to osobny aspekt. Wyobraźcie sobie taką sytuację: jesteście na stadionie, na meczu swojej ulubionej drużyny. Pada bramka, więc zaczynacie wspólnie się cieszyć, ściskać, przybijać piątki i gratulować - to wszystko z osobami, których w ogóle nie znacie. To właśnie wspólnie kibicowanie, wspólny cel i poczucie jedności, które sport potrafi zapewnić. Wbrew pozorom, do zdrowia psychicznego poczucie jedności jest nam bardzo potrzebne. Czasem trzeba połączyć siły i czuć, że ktoś walczy dokładnie o to samo, co my (oczywiście, cały czas mówimy o pozytywnych aspektach sportu, a nie o chuligaństwie).

4. Unikniemy depresji

Jeśli będziemy zjednoczeni poprzez wspólne kibicowanie i otoczeni pozytywnymi relacjami z ludźmi, a do tego nasz mózg będzie zaspokojony, dzięki aktywnym treningom wynikającym z naszych dogłębnych analiz sytuacji sportowych, pomoże nam to uniknąć depresji.

Fani drużyn sportowych (a w obecnym przypadku, zjednoczeni fani reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji) rzadziej doświadczają załamań nerwowych i poczucia wyobcowania. Jak już wspomnieliśmy, ma to ścisły związek z wcześniejszymi korzyściami.

5. Nauczymy się znosić porażki

Chyba nie ma zespołu lub osób, które zawsze wygrywają. Nawet najlepszy klub Europy, Real Madryt, który 3 razy z rzędu wygrał tytuł Ligi Mistrzów, czasem odnosi porażki. Nawet najlepsze w danej dyscyplinie drużyny czy osoby po najdłużej trwającej serii zwycięstw w końcu odniosą porażkę. Kibice sportowi są tego świadomi i znają gorycz porażki, dlatego potrafią ją znosić.

Jest to bardzo ważny powód, dla którego warto być kibicem sportowym. Jak w sporcie, tak i w życiu, często będziemy odnosić porażki – bardzo różne – od tych małych do ogromnych. Niezbędne do zdrowia psychicznego jest to, by umieć sobie z nimi poradzić, przeanalizować je, wyciągnąć wnioski, naprawić błędy i iść dalej - tym razem po zwycięstwo! Kto, jak nie kibice, będą to potrafić?

6. Będziemy szczęśliwsi

Skoro wiemy już, że prawdziwi kibice znają gorycz porażki, nie sposób nie dodać tutaj również smaku zwycięstwa. Pomyślcie sami - dlaczego kochamy sport? Dlaczego kibicujemy? Dlaczego oglądamy mecze naszych ulubionych drużyn, chociaż często nie do końca wierzymy, że uda im się osiągnąć sukces? Odpowiedź jest prosta: dla emocji, a konkretnie - dla poczucia radości.

Kibicując i śledząc losy sportowe naszych ulubieńców, możemy poczuć niesamowitą radość. Nieważne czy jest to awans do wyższej ligi, do Mistrzostw Świata czy Europy, sięgnięcie po tytuł mistrza kraju lub kontynentu czy nawet zwycięstwo z odwiecznym rywalem. Radość, którą czują kibice, jest nie do opisania. To właśnie dla tych emocji uwielbiamy sport i kibicowanie.

Co idzie w parze z radością? Szczęście - a jak wiadomo, szczęśliwi ludzie żyją dłużej!

7. Nauczymy się oszczędzać pieniądze!

Ten punkt dotyczy tych najbardziej zagorzałych kibiców, dla których sport jest prawdziwą pasją. Jeśli np. marzyliście o uczestnictwie w meczu Mistrzostw Świata 2018 w Rosji to na pewno zrobiliście wszystko, żeby tam pojechać! W związku z tym, że duże imprezy sportowe nie należą do najtańszych (wyjazd, nocleg, bilety na mecze), na pewno podczas zbliżania się do realizacji takich marzeń, doskonale nauczycie się oszczędzać pieniądze.

Jest to coś, co może wyjść nam na zdrowie w późniejszych etapach życia. Z reguły, nie będzie stać nas na wszystko, dlatego trzeba nauczyć się rezygnować z niektórych wydatków, jeśli chcemy realizować nasze cele i marzenia. Oczywiście, nie tylko te sportowe, ale to właśnie sport i chęć aktywnego kibicowania może być świetnym początkiem do zdrowego podejścia w aspekcie finansów.

Kibicujmy zdrowo!

Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, że kibicowanie jest zdrowe, prawda? Właśnie przedstawiliśmy 7 dowodów na to, że doskonale wpływa na naszą kondycję psychiczną. Jeśli ktokolwiek będzie zarzucał Wam, że spędzacie zbyt dużo czasu „przy tych meczach” i za dużo zajmuje Wam analizowanie szans na zwycięstwo czy na czyste konto, koniecznie pokażcie mu ten artykuł!

Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. Jeśli faktycznie spędzacie zbyt dużo czasu na analizowaniu spotkań, bo np. jesteście uzależnieni od hazardu (obstawiania wydarzeń sportowych), to na pewno już nie jest „zdrowe kibicowanie”.

Skoro jednak wszystko w temacie zdrowego kibicowania jest już jasne, spokojnie możecie oglądać Mundial 2018 w Rosji (i kibicować naszej reprezentacji, oczywiście)!

popularne posty