Czy kawa jest zdrowa? ♥ Odpowiadamy - Sprawdź! →
Czy kawa jest zdrowa? Odpowiadamy!
Dyskusja o tym, czy kawa jest zdrowa, trwa od wielu lat i w zasadzie się nie kończy. Na świecie znajduje się mnóstwo zwolenników kawy oraz mniej więcej tyle samo jej przeciwników. Naukowcy ciągle badają zarówno jej negatywne, jak i pozytywne właściwości, których jest bardzo dużo. Poznaj je, czytając poniższy artykuł!
Na początek warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Dlaczego tak uwielbiamy kawę? Bo pięknie pachnie? Bo lubimy jej aromat? Bo szybko stawia na nogi i pomaga zebrać myśli? Bo kojarzy nam się z relaksem, odpoczynkiem, wolnym czasem, dobrą lekturą, spotkaniem towarzyskim? Sami widzicie – powodów jest mnóstwo, a pewnie w głowie zrodziło wam się ich jeszcze więcej! Ale…
Czy kawa jest zdrowa?
Skoro już rozbudziliśmy ochotę na kawę, warto zacząć od jej zalet, bo tych ma bardzo dużo. Ten akapit szczególnie zainteresuje wielbicieli kawy, bo utwierdzą się w przekonaniu, że naprawdę warto ją pić! Nie kończcie tylko czytania tego artykułu na tym akapicie, bo umknie wam spora dawka wiedzy. No i niestety, wad… No, ale miały być zalety, zatem: do dzieła!
Po pierwsze, kawa zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. To ogromna zaleta, bo wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu i są przyczyną starzenia się. Dzięki kawie możemy zatem dłużej zachować młodość, utrzymać jędrną skórę i ograniczyć wypadanie włosów.
Po drugie, kawa pobudza, co jest raczej oczywiste, ale nie mogliśmy o tym nie wspomnieć. Po wypiciu kawy, przez kilka godzin odczuwamy duży wzrost energii, co jest szczególnie przydatne o poranku (niektórzy nie potrafią funkcjonować przed wypiciem porannej kawy). Dzieje się tak, ponieważ kawa rozszerza naczynia krwionośne i tym samym, poprawia wydolność umysłową.
Po trzecie, liczne badania wykazały, że kawa ogranicza ryzyko chorób nowotworowych: m.in. raka wątroby, raka jamy ustnej i gardła.
Po czwarte, kawa pomaga w pozbyciu się dolegliwości bólowych: zmniejsza bóle migrenowe i wzmacnia działanie leków przeciwbólowych. Pomaga też uniknąć depresji.
Po piąte, kawa ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka chorób Alzheimera i Parkinsona. Oprócz tego, wykazuje działanie zmniejszające prawdopodobieństwo zachorowania na marskość wątroby i astmę, co również jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem!
Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?
Na to pytanie można odpowiedzieć dokładnie tak samo, jak na to „czy kawa jest zdrowa?”. To ten sam problem, który rozwiązywaliśmy powyżej, a w związku z tym, że kawa rozpuszczalna to ekstrakt kawy naturalnej, wpływ na zdrowie obu tych rodzajów kaw będzie w zasadzie taki sam.
Skoro już wiemy, że kawa ma tak naprawdę sporo pozytywnych właściwości (rozpuszczalna również), czas odpowiedzieć na kolejne pytanie, które dla wielu osób będzie bardzo istotne…
Czy kawa odchudza?
To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które są na diecie. Na początek: warto wiedzieć, że sama kawa nie odchudza. W magiczny sposób nie wyrzeźbi mięśni naszego brzucha i nie sprawi, że pozbędziemy się zalegającego tłuszczu (lub tłuszczyku - to ten sam, ale w mniejszych ilościach lub po prostu wydaje się nam, że jak powiemy „tłuszczyk” to problem nie jest tak „duży” :) ).
Kawa oczywiście ma pewne właściwości odchudzające: przyspiesza perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom. Oprócz tego, ułatwia rozwój mięśni i zmniejsza uczucie głodu, co również pośrednio może przyczynić się do chudnięcia.
Jest jedno „ale”. Otóż, aby kawa faktycznie pomogła nam w odchudzaniu, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, odpowiadając przy okazji na pytanie…
Czy kawa tuczy?
Jeśli chcemy schudnąć, najlepiej pić kawę bez cukru i innych sztucznych słodzików. Dlaczego? Bo nawet jedna łyżeczka cukru może wstrzymać spalanie tłuszczu.
W domowych warunkach na pewno jesteśmy w stanie nad tym zapanować, ale co z kawiarniami? Tam najlepiej unikać różnego rodzaju Frappucino i innych kaw, które zawierają w sobie dość dużo cukru, na co nie mamy wpływu. Takie kawy na pewno nie pomogą w odchudzaniu, a mogą zadziałać zupełnie odwrotnie.
Co więcej, unikajmy również śmietanek do kawy - zarówno tych w płynie, jak i w proszku. Dlaczego? Bo są tłuste, kaloryczne i nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością.
Ile kawa ma kalorii?
Nawiązując do wcześniejszych akapitów, wszystko zależy od rodzaju kawy oraz tego, co do niej dodajemy. Jeśli będzie to zwykły cukier (np. dwie łyżeczki cukru białego), kawa będzie mieć ok. 40 kalorii. Jeśli dodamy do niej mleko (np. 50ml mleka 3,2%), kawa będzie mieć już ok 70 kalorii.
Kiedy pijemy natomiast wspomniane wcześniej „łakocie” dostępne głównie w kawiarniach, kawa może mieć nawet 300 kalorii.
Dla porównania, zwykła, czarna kawa ma 0-1 kcal. Jeśli natomiast chcemy ją osłodzić (bo nie lubimy smaku gorzkiej kawy), wybierzmy miód, który ma mniejszy indeks glikemiczny niż cukier biały i brązowy, przez co nie powoduje szybkich i stosunkowo krótkich skoków energetycznych. Miód co prawda nie ma wcale mniej kalorii, ale na pewno jest zdrowszy.
Czy kawa szkodzi?
Tutaj ponownie warto przytoczyć klasyczną już odpowiedź: to zależy. I znowu – zależy głównie od naszego stanu zdrowia, no i oczywiście od ilości wypijanej kawy dziennie. Racjonalne jest podejście, że „wszystko w nadmiarze może zaszkodzić” – dokładnie tak samo jest z kawą. Odpowiadając jednak bardziej konkretnie, poniżej przedstawimy kilka wad kawy.
Czy kawa jest szkodliwa?
Po pierwsze, na picie kawy w szczególności powinny uważać kobiety w ciąży. Kawa, ze względu na dużą zawartość kofeiny, podnosi ryzyko poronienia, dlatego trzeba na nią szczególnie uważać. Najlepiej oczywiście skonsultować się z lekarzem, bo – jak już wspominaliśmy – wszystko zależy od naszego stanu zdrowia. Ciąża w połączeniu z pewnego rodzaju dolegliwościami może sprawić, że kawa będzie raczej złym pomysłem. Dlatego koniecznie sprawdź, jakie badania musisz zrobić w ciąży!
Czy kawa podnosi ciśnienie?
Po drugie, kawa, przez wysoką zawartość kofeiny, podnosi ciśnienie i dlatego działa pobudzająco, pomaga nam wejść na wysokie obroty każdego ranka. Jednak dla osób, które szczególnie muszą kontrolować ciśnienie, nie jest to dobra wiadomość, bo kawa może powodować nagłe jego skoki, co może być niebezpieczne dla zdrowia. Idąc dalej, wysokie ciśnienie może powodować także problemy ze snem, a nawet z sercem.
Ile kawa ma kofeiny?
Skoro już wspomnieliśmy o kofeinie, warto dodać, że filiżanka zwykłej, naturalnej kawy ma ok. 120 mg kofeiny. Kawa rozpuszczalna ma jej ok. 65 mg, a więc niemal dwa razy mniej. (są to oczywiście wartości orientacyjnie, tzw. „na papierze”).
Trudno określić dokładną kaloryczność kawy, bo zależy ona od tego, jak kawa jest przygotowywana (czy ziarna są świeżo zmielone, czy jest to kawa z ekspresu i jeśli tak – z jakiego itp.).
Warto wiedzieć jednak, że kofeina w ilości do 400mg dziennie nie powinna wywoływać niepożądanych skutków czy też negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Z kolei za dawkę śmiertelną uważa się 10g kofeiny, czyli… ok. 80 filiżanek kawy naturalnej i ponad 150 kawy rozpuszczalnej.
Przejdźmy jednak do kolejnych wad kawy. Na razie opisaliśmy dwie, a więc czas na kolejne:
Po trzecie, kawa odbarwia zęby, a sama kofeina ma działanie uzależniające (to dlatego niektórzy nie wyobrażają sobie dnia czy poranka bez kawy, a bez niej po prostu nie funkcjonują).
Czy kawa odwadnia?
Po czwarte, kawa ma działanie moczopędne, przez co wypłukuje wodę z organizmu. Pijąc duże ilości kawy, powinniśmy regularnie uzupełniać magnez, bo kawa powoduje również szybsze pozbywanie się go. Co więcej, picie dużych ilości kaw może prowadzić nawet do odwodnienia, jeśli nie uzupełniamy w międzyczasie płynów (np. pijąc wodę).
I na koniec, czyli – po piąte, picie więcej niż 4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszać gęstość kości nawet o 4%. Na szczęście, badania nie dowodzą, że przekłada się to na większą częstotliwość złamań kości. A, jeszcze jedno. Niektóre badania wykazują, że kawa może podnosić poziom złego cholesterolu (sprawdź więcej o cholesterolu w naszym artykule pt. "Cholesterol - dobro czy zło, czyli LDL, HDL, normy i zagrożenia").
Kawa - pić czy nie pić?
Podsumowując powyższe wady i zalety: jak widać, bardzo trudne jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytania „Czy kawa szkodzi?” lub „Czy kawa jest zdrowa?”. Ma mniej więcej tyle samo wad, ile zalet. Dlatego najlepszym sposobem będzie wykonywanie regularnych badań i konsultowanie się z lekarzem, aby sprawdzić, czy kawa na pewno nam nie szkodzi.
Zakładając jednak, że większość z nas może cieszyć się smakiem kawy i jej dobroczynnymi właściwościami, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam smacznej kawy!
Na koniec łapcie jeszcze podsumowanie zalet i wad kawy w tabelce, by utrwalić zdobyte wiadomości:
Zalety kawy | Wady kawy |
Zawiera antyoksydanty, co sprawia, że przeciwdziała starzeniu się. | Przez zawartość kofeiny, ma działanie uzależniające. |
Pobudza i dostarcza zastrzyku energii. | Podnosi ciśnienie, dlatego dla osób z nadciśnieniem jest raczej niewskazana. |
Ogranicza ryzyko chorób nowotworowych, m.in. raka wątroby, raka jamy ustnej i gardła. | Odbarwia zęby i powoduje przebarwienia. |
Pomaga w pozbyciu się dolegliwości bólowych. | Wypłukuje wodę z organizmu. |
Ma pozytywny wpływ na obniżenie ryzyka chorób Alzheimera i Parkinsona. | Picie więcej niż 4 filiżanek kawy dziennie może zmniejszać gęstość kości nawet o 4%. |