PORADY

Czy herbata jest zdrowa? Odpowiadamy!
Centrummedyczne.info 6 lata temu
Czy herbata jest zdrowa? Odpowiadamy!

Czy herbata jest zdrowa? Odpowiadamy!

Nie tak dawno sprawdzaliśmy „czy kawa jest zdrowa”, odsłaniając przy tym jej wady oraz zalety. Dzisiaj czas na drugi, bardzo popularny, gorący napój, który również pijemy z ochotą. W tym artykule odpowiemy na pytanie czy herbata jest zdrowa!

Czy herbata jest zdrowa?

To pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. W gruncie rzeczy, herbata jest bardzo zdrowa i ma wiele pozytywnych i prozdrowotnych właściwości, jednak z pewnością znajdą się osoby, które nie będą mogły jej pić, np. takie, które cierpią na nadciśnienie tętnicze. Zacznijmy zatem od plusów herbaty, bo tych jest zdecydowanie więcej!

Jakie są zalety herbaty?

Czy herbata pobudza?

Po pierwsze, herbata zwiększa wytrzymałość fizyczną, zatem dobrze wypić ją na przykład przed treningiem, który w ten sposób stanie się bardziej efektywny. Co więcej, jeśli przed wysiłkiem fizycznym uraczymy się zieloną herbatą, nasz organizm będzie w pierwszej kolejności używał tłuszczu jako paliwa do ćwiczeń. Dodatkowo, dla osób aktywnych fizycznie świetną wiadomością jest to, że herbata poprawia trawienie!

Czy herbata ma kofeinę?

Tak, herbata zawiera kofeinę i teinę, dlatego z uwagi na ich obecność pobudza nasz organizm. To dlatego wiele osób swój dzień rozpoczyna właśnie od niej, zamiast od kawy.

Ile kofeiny zawiera herbata? Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ to zależy od jej rodzaju, sposobu parzenia oraz użytych liści. Jak nietrudno określić, najwięcej kofeiny będą miały pączki liściowe – około 6,3%. Im dalej w liście na gałązce, tym mniejsza zawartość kofeiny, bo np. herbaty produkowane z samych łodyżek będą zawierały jedynie 2% kofeiny.

Po drugie, herbata zmniejsza ryzyko zawałów, chorób krążenia oraz chorób zwyrodnieniowych. Osoby pijące herbatę w rozsądnych ilościach (czyli nie za dużo, a ile to za dużo, o tym w dalszej części tekstu) miały mniej złogów wapnia w tętnicach wieńcowych serca i rzadziej cierpiały na jakiekolwiek zaburzenia serca.

Po trzecie, dzięki zawartości przeciwutleniaczy, herbata potrafi chronić nasz organizm przed różnego rodzaju nowotworami. Najlepiej, ponownie, sprawdzi się tutaj ta zielona. Dzieje się tak ze względu na to, że herbata pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które są na tyle niebezpieczne, że potrafią uszkadzać nasze DNA.

Czy herbata odwadnia?

Po czwarte, herbata świetnie nawadnia organizm. Długo istniało jednak przekonanie, że wszystkie napoje zawierające kofeinę (herbata, kawa, energetyki) są moczopędne, przez co odwadniają organizm. Jednak profesorowie z Brytyjskiego Towarzystwa Dietetycznego, Ron Maughan i Jane Graffen, przeprowadzili badania, które dowiodły, że herbata skutecznie nawadnia organizm, a nie go odwadnia.

Oczywiście, cały czas chodzi nam o racjonalne dawki kofeiny i rozsądną ilość wypijanych herbat. Rozumiemy przez to nie więcej niż 300 mg kofeiny, co jest odpowiednikiem 6-7 wypitych filiżanek herbaty w ciągu mniej więcej jednej godziny. Herbatę z czystym sumieniem możemy zatem dopisać do listy napojów, które skutecznie nawadniają organizm.

Po piąte, herbata okazuje się bardzo przydatna dla osób, które uwielbiają się opalać, ponieważ chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, a właściwie przed jego szkodliwymi skutkami. Można więc nazwać ją pewnego rodzaju filtrem przeciwsłonecznym.

Jakie jeszcze zalety ma picie herbaty i dlaczego warto ją pić?

Wymienimy jeszcze tylko kilka pozytywnych aspektów picia herbaty, ponieważ jest ich tak wiele, że nie damy rady wylistować ich wszystkich.

  • Okazuje się, że zielona herbata powoduje redukcję nadmiaru cukru, dlatego szczególnie docenią ją osoby chorujące na cukrzycę typu 2.
  • Co więcej, herbata obniża również poziom złego cholesterolu. Który to zły cholesterol? O tym pisaliśmy w tym artykule ->
  • Herbata wzmacnia również zęby i dziąsła, ponieważ zawiera fluor
  • Wartość kaloryczna herbaty jest niemal zerowa (oczywiście, mówimy o zaparzonej herbacie, bez jej dosładzania), dlatego z pewnością ucieszy to osoby na diecie lub takie, które codziennie liczą przyswajane kalorie
  • Ostatni plus picia herbaty, na którym się skupimy, jest oczywisty i na pewno większość osób o nim słyszała. Herbata pomaga usuwać toksyny z organizmu, a więc sprzyja jego oczyszczaniu.

Jakie są wady picia herbaty? Dla kogo herbata nie jest dobrym wyborem?

Jak już wcześniej pisaliśmy, herbata ma naprawdę mnóstwo zalet. Nie da się jednak ukryć, że – niemal jak wszystko, ma też wady i minusy, które sprawiają, że na pewno nie jest napojem idealnym (ale nadal bardzo zdrowym)! Jakie są minusy picia herbaty?

Czy herbata podnosi ciśnienie?

Herbata może podnosić ciśnienie, ponieważ zawiera kofeinę i teinę, ale… nie zawsze. Japońscy naukowcy udowodnili, że regularne przyjmowanie stosunkowo niewielkich ilości czerwonej herbaty może prowadzić do normalizacji ciśnienia tętniczego (co ważne, nawet u osób z nadciśnieniem!).
Herbata może odbarwiać zęby, dlatego należy uważać z piciem jej w zbyt dużych ilościach, bo konieczna może okazać się wizyta w gabinecie dentystycznym - oczywiście, pod kątem zabiegów wybielających nasze uzębienie.

Koniecznie należy również uważać na temperaturę herbaty, którą będziemy pić. Wiele osób pije bardzo gorącą herbatę, niemal zaraz po jej zaparzeniu, a to może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka przełyku. Z resztą ma to przełożenie nie tylko na herbatę, ale wszystkie gorące napoje i posiłki (np. zupy).

Ostatnią wadą herbaty, na której się skupimy, jest to, że często nie jest polecana anemikom. Dlaczego? Ponieważ picie jej w zbyt dużych ilościach zmniejsza wchłanialność żelaza, które jest szczególnie istotne dla anemików właśnie.

Podsumowując, czy picie herbaty jest zdrowe?

Odpowiadając na to najważniejsze pytanie – tak, w większości przypadków picie herbaty jest zdrowe, a nawet bardzo. Ilość zalet i pozytywnych aspektów tego napoju deklasuje te negatywne skutki. Co więcej, aby one wystąpiły, muszą zaistnieć jeszcze dodatkowe okoliczności (np. określone choroby, dolegliwości, spożywanie herbaty w nadmiernych ilościach czy też picie jej „na gorąco”).

Reasumując, herbata jest bardzo zdrowym wyborem, który ma więcej plusów niż minusów, dlatego po przeczytaniu tego artykułu, śmiało możecie iść zaparzyć sobie herbatę, która nie tylko pobudzi was do dalszego działania, ale również pomoże utrzymać linię!

popularne posty